Thursday, September 17, 2009

Pembuka Kata...

Saya rasa ada baiknya saya mula ulangkaji PTK ini dengan Kertas UMUM.

Tidak kira gred apa kita berada, sukatan PTk mempunyai beberapa persamaan. Sebagai contoh, semua pegawai akan diuji dengan Perintah Am Bab A, B, C, D, E dan F. Begitu juga dengan nilai dan etika serta Tonggak 12. Oleh sebab ada persamaan ini saya harap semua guru merujuk kepada Sukatan PTK masing-masing.

Hanya cara penyoalan yang berbeza dari segi tahap dan gred. Sebagai contoh, untuk DG41 tahap 1, banyak soalan tentang pengetahuan dan fakta ditanya manakala soalan-soalan DG44 menuntut kita mengaplikasikan pengetahuan kita.

Jadi saya harap blog ini boleh membantu serba sedikit dalam Ujian yang akan datang.

Semoga kita semua sama-sama mendapat faedah...

Sekian , terima kasih

adeline

Tuesday, September 15, 2009

Sukatan PTK DG 41 (KHUSUS) TK2

SUKATAN PEPERIKSAAN PENILAIAN TAHAP KECEKAPAN
KERTAS 702/02 : BAHAGIAN II (KOMPETENSI KHUSUS/FUNGSI) – TK2
FUNGSI PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DG41
1. Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Proses Pengajaran dan Pembelajaran (P & P)

1.1 Perancangan dan Persediaan
1.1.1 Rancangan Pelajaran Tahunan
1.1.2 Rancangan Pelajaran Harian
1.1.3 Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

1.2 Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
1.2.1 Set Induksi
1.2.2 Perkembangan Pengajaran dan Pembelajaran
1.2.3 Penilaian
1.2.4 Penutup
1.2.5 Refleksi/Impak

1.3 Pengurusan Kelas
1.3.1 Organisasi kelas
1.3.2 Iklim bilik darjah
1.3.3 Sudut/ruang pembelajaran


1.4 Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
1.4.1 Pembelajaran secara Kontekstual
1.4.2 Pembelajaran Masteri
1.4.3 Kemahiran Berfikir
1.4.4 Kecerdasan Pelbagai
1.4.5 Akses Kendiri
1.4.6 Pembelajaran Koperatif

1.5 Teknik Pengajaran dan Pembelajaran
1.5.1 Simulasi
1.5.2 Tunjuk Cara
1.5.3 Perbincangan
1.5.4 Kerja Kumpulan
1.5.5 Modul
1.5.6 Penyelesaian Masalah
1.5.7 Lawatan
1.5.8 Inkuiri dan Penemuan
1.5.9 Ekspositori/Penerangan

1.6 Kemahiran Pengajaran
1.6.1 Menyoal
1.6.2 Menerang
1.6.3 Memberi Pengukuhan
1.6.4 Mengguna Papan Tulis
1.6.5 Mengguna Variasi Rangsangan

1.7 Penggunaan Sumber dalam Pengajaran dan Pembelajaran
1.7.1 Sumber Elektronik
1.7.2 Sumber Bercetak
1.7.3 Bahan Maujud

1.8 Penekanan Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah/Kurikulum Bersepadu Sekolah Menengah (KBSR/KBSM)
1.8.1 KBSR

(i) Penggabungjalinan
(ii) Penyerapan
(iii) Pemulihan
(iv) Pengayaan
(v) Penerapan Nilai Murni
1.8.2 KBSM
(i) Pemerolehan Ilmu Pengetahuan
(ii) Peningkatan Daya Intelek
(iii) Pemupukan dan Penerapan Nilai
(iv) Penggunaan dan Penguasaan Bahasa Melayu
(v) Kesepaduan Antara Mata Pelajaran
(vi) Penguasaan Kemahiran Belajar

1.9 Teori Pembelajaran
1.9.1 Behaviourisme
1.9.2 Konstruktivisme
1.9.3 Kognitif

2. Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Penilaian Kendalian Sekolah (PKS)
2.1 Tujuan Penilaian

2.1.1 Pelaporan pencapaian
2.1.2 Diagnostik
2.1.3 Penempatan
2.1.4 Pemilihan

2.2 Bentuk Penilaian
2.2.1 Objektif
2.2.2 Subjektif

2.3 Jenis Penilaian
2.3.1 Formatif
2.3.2 Sumatif

2.4 Kaedah Penilaian
2.4.1 Pemerhatian
2.4.2 Lisan
2.4.3 Bertulis

2.5 Langkah-langkah Melaksanakan Ujian
2.5.1 Objektif Ujian
2.5.2 Jadual Spesifikasi Ujian/Jadual Penentuan Ujian
2.5.3 Pembinaan item
2.5.4 Pentadbiran Ujian

2.6 Analisis Keputusan
2.7 Pelaporan
2.8 Tindakan Susulan

3. Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Pengurusan Panitia Mata Pelajaran
3.1 Tujuan Penubuhan
3.2 Struktur Organisasi
3.3 Peranan

4. Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Kegiatan Kokurikulum
(Persatuan/Kelab, Sukan, dan Permainan serta Pasukan Pakaian Seragam)

4.1 Organisasi Pengurusan Kokurikulum
4.2 Perlembagaan/Peraturan/Undang-undang
4.3 Perancangan, Penyelarasan, Pelaksanaan, Pemantauan, Pelaporan serta Penambahbaikan Program, dan Aktiviti Kokurikulum

5. Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Pembangunan Sahsiah Murid
5.1 Penerapan nilai murni
5.2 Pengawalan tingkah laku murid
5.3 Bimbingan dan kaunseling
5.4 Motivasi
5.5 Komunikasi interpersonal dan intrapersonal

6. Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Pengurusan Hal-hal Rutin Kelas
6.1 Kehadiran murid
6.2 Kutipan yuran
6.3 Skim Pinjaman Buku Teks (SPBT)
6.4 Kesihatan murid

7. Surat Pekeliling Ikhtisas (SPI)
7.1 SPI. Bil. 1/1972 : Peraturan-peraturan (Tatatertib Sekolah) Pelajaran 1959
7.2 SPI. Bil. 1 /1985 : Penubuhan Jawatankuasa Bimbingan Pelajaran Sekolah
7.3 SPI. Bil. 4/1986 : Panitia Mata Pelajaran
7.4 SPI. Bil. 3/1987 : Penyeliaan Pengajaran Pembelajaran di dalam Kelas oleh Pengetua/Guru Besar Sekolah
7.5 SPI. Bil. 7/1995 : Tatacara Mengenakan Tindakan dan Hukuman Terhadap
Pelajar-pelajar Sekolah
7.6 SPI. Bil. 3/1999 : Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
7.7 SPI. Bil. 9/2000 : Panduan Keselamatan Diri Pelajar Semasa Pengajaran Pendidikan Jasmani dan Kesihatan serta Kegiatan Kokurikulum dan Sukan di dalam dan di Luar Kawasan Sekolah
7.8 SPI. Bil.11/2002 : Penyeliaan Pengajaran dan Pembelajaran
7.9 SPI. Bil.12/2002 : Pelaksanaan Pengajaran Sains dan Matematik dalam Bahasa Inggeris di SK, SJKT, dan SM

SENARAI RUJUKAN
1. Rujukan Khusus

1.1 Akta Pendidikan 1996 (Akta 550) dan Peraturan-peraturan Pendidikan
1.2 Sukatan Pelajaran dan Huraikan Sukatan Pelajaran semasa
1.3 Bahan-bahan Sokongan Kurikulum Edaran Pusat Perkembangan Kurikulum,
Kementerian Pelajaran Malaysia
1.4 Standard Kualiti Pendidikan Malaysia – Sekolah, Pernyataan Standard
(SKPM 1), Jemaah Nazir Sekolah, Kementerian Pelajaran Malaysia
1.5 Standard Kualiti Pendidikan Malaysia – Sekolah, Instrumen Pemastian Standard
(SKPM 2), Jemaah Nazir Sekolah, Kementerian Pelajaran Malaysia
1.6 Tatacara Pengurusan Disiplin oleh Pengetua dan Guru Besar, Bahagian
Sekolah, Kementerian Pelajaran Malaysia

2. Rujukan Tambahan
2.1 Buku-buku Panduan KBSR
2.2 Buku-buku Panduan KBSM
2.3 Buku-buku Pedagogi
2.4 Buku-buku Pengurusan Sekolah
2.5 Buku-Buku Panduan Kokurikulum

Friday, September 11, 2009

Sukatan PTK DG41 (UMUM) TK 2

SUKATAN PEPERIKSAAN PENILAIAN TAHAP KECEKAPAN
KERTAS 702/01 : BAHAGIAN I (KOMPETENSI UMUM) DG41 – TK2
1. Aspek Kompetensi Teras
1.1 Pengurusan Personel Perkhidmatan Awam
1.1.1 Pengetahuan tentang peraturan dan proses urusan yang berkaitan dengan pengambilan, pelantikan, kenaikan pangkat, penamatan kerja, dan persaraan
1.1.2 Pengetahuan tentang peraturan dan urusan tata kelakuan dan tindakan tatatertib
1.1.3 Pengetahuan tentang tatacara pengurusan kemudahan-kemudahan pegawai awam seperti kemudahan perjalanan pertukaran dan kursus, cuti, rumah, dan bangunan pejabat kerajaan, rawatan, dan perubatan

1.2 Pemantapan Sistem Pengurusan dan Pentadbiran Organisasi di Sektor Awam
1.2.1 Pengetahuan tentang usaha-usaha penambahbaikan dan pemantapan sesebuah organisasi yang meliputi penambahbaikan sistem pengurusan dan pemantapan kompetensi di sektor awam. Aspek- aspek yang berkaitan adalah:
(i) PKPA Bil. 6/1991 : Panduan Mengenai Peningkatan Produktiviti dalam Perkhidmatan
(ii)PKPA Bil. 7/1991 : Panduan Mengenai Kumpulan Meningkat Mutu Kerja
(iii)PKPA Bil. 8/1991 : Panduan Mengenai Manual dan Prosedur Kerja dan Fail Meja
(iv)PKPA Bil.10/1991 : Panduan Mengenai Peningkatan Kualiti Perkhidmatan Kaunter
(v) PKPA Bil. 1/1992 : Panduan Pengurusan Kualiti Menyuruh (TQM) Bagi Perkhidmatan Awam

1.3 Pelaksanaan Dasar Pembangunan Negara ke Arah Pemantapan Jati Diri
1.3.1 Pengetahuan tentang tujuan, rasional, konsep, pelaksanaan, dan
kesan-kesan dasar berikut yang telah dilaksanakan oleh kerajaan:
(i) Wawasan 2020
(ii) Dasar Pembangunan Nasional
(iii) Pelan Integriti Nasional (PIN)
(iv) Dasar Sosial Negara
(v) Penerapan Nilai-nilai Murni Dalam Pentadbiran

1.4 Pembangunan Diri dan Keutuhan Peribadi Melalui Amalan Penghayatan Nilai, Norma, dan Etika Murni
1.4.1 Nilai-nilai murni yang perlu diamalkan oleh kakitangan ke arah meningkatkan kualiti dan produktiviti perkhidmatan awam:
(i) Nilai-nilai utama dalam Perkhidmatan Awam
(ii) Tonggak 12
(iii) Etika Perkhidmatan Awam
(iv) Keutuhan dalam Perkhidmatan Awam

1.5 Komunikasi Berkesan ke Arah Budaya Kerja Cemerlang
1.5.1 Asas Komunikasi
(i) Definisi
(ii) Pola dan Jenis
(iii) Komunikasi Interpersonal
(iv) Halangan Komunikasi

1.5.2 Permuafakatan dalam Pendidikan
(i) PIBG
(ii) Komuniti Pendidikan
• Masyarakat setempat
• Badan Bukan Kerajaan (NGO)
• Jabatan/Agensi kerajaan
(iii) Perkongsian Bijak (Smart Partnership)

1.6 Aplikasi Asas Teknologi Maklumat
1.6.1 Kebolehan mengaplikasikan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (ICT) dalam Pengurusan Organisasi/Kerja
(i) Perisian Pemprosesan Perkataan, contoh Microsoft Word
(ii) Perisian Hamparan Elektronik (spreadsheet), contohnya Microsoft Excel
(iii) Perisian Persembahan, contohnya Microsft PowerPoint
(iv) Perisian Pelayar Web, contohnya Internet Explorer
(v) E-mel
(vi) Pengetahuan asas peralatan komputer

2. Aspek Kompetensi Profesional
2.1 Perkembangan Sistem Pendidikan Kebangsaan dari Perspektif Sejarah
2.1.1 Sejarah pendidikan negara sebelum merdeka:
(i) Laporan Barnes (1950)
(ii) Laporan Fenn-Wu (1951)
(iii) Penyata Razak (1956)

2.1.2 Sejarah pendidikan negara selepas merdeka:
(i) Ordinan Pelajaran (1957)
(ii) Penyata Rahman Talib (1961)
(iii) Laporan Jawatankuasa Kabinet Mengkaji Pelaksanaan Dasar Pelajaran (1979)

2.2 Akta Pendidikan 1996 dan Pindaan 2002 – Bahagian 4
2.2.1 Bab I − Sistem Pendidikan Kebangsaan
2.2.2 Bab II − Pendidikan Prasekolah
2.2.3 Bab III − Pendidikan Rendah
2.2.4 Bab IV − Pendidikan Menengah

2.3 Kurikulum Pendidikan Kebangsaan
2.3.1 Falsafah Pendidikan Kebangsaan
2.3.2 KBSR dan KBSM
2.3.3 Prasekolah

2.4 Sistem dan Struktur Pengurusan Pendidikan
2.4.1 Peranan Bahagian dan Jabatan Kementerian Pelajaran Malaysia
2.4.2 Peranan Pejabat Pelajaran Gabungan (PPG)/Pejabat Pelajaran Daerah (PPD) dan Jabatan Pelajaran Negeri, cawangan-cawangan Bahagian Kementerian Pelajaran di negeri (contoh: Jemaah Nazir Sekolah, Pusat Sumber Pendidikan Negeri (PSPN), Pusat Kegiatan Guru (PKG)

2.5 Pengurusan Sekolah
2.5.1 Pengurusan Kurikulum
2.5.2 Pengurusan Kokurikulum
2.5.6 Pengurusan Hal Ehwal Murid
2.5.7 Pengurusan Pentadbiran Sekolah

2.6 Nilai dan Sikap
2.6.1 Pengetahuan dan pengalaman nilai dan sikap dalam Etika Profesion Perguruan
(i) Tanggungjawab terhadap pelajar
(ii) Tanggungjawab terhadap ibu bapa
(iii) Tanggungjawab terhadap masyarakat dan negara
(iv) Tanggungjawab terhadap rakan sejawat dan profesion perguruan

2.7 Isu-isu Semasa dalam Pendidikan
2.7.1 Perkembangan semasa dalam pendidikan:
(i) Pengajaran dan Pembelajaran Sains dan Matematik Dalam Bahasa Inggeris (PPSMI)
(ii) Dasar 60:40
(iii) Disiplin murid
(iv) Penguasaan 3M (Membaca, Menulis, Mengira)
(v) Memperkasa Sekolah Kebangsaan

SENARAI RUJUKAN
1. Ahmad Atory Hussain. (2000). Analisis Dasar Awam. Kuala Lumpur: Utusan Publication.
2. Ahmad Sarji bin Abdul Hamid. (1994) Wawasan Pentadbiran Awam Malaysia. Kuala Lumpur: Institut Tadbiran Awam Malaysia.
3. Bahagian Perancangan dan Penyelidikan Pendidikan. (2001). Pembangunan Pendidikan 2001-2010. Kuala Lumpur: Kementerian Pendidikan Malaysia.
4. Kementerian Pendidikan Malaysia. (2003 dan terkini). Laporan Tahunan Kementerian
Pendidikan Malaysia 2001. Kuala Lumpur: AG Grafik Sdn. Bhd.
5. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1991). Nilai dan Etika Dalam Perkhidmatan Awam.
Kuala Lumpur: INTAN.
6. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1992). Tonggak Dua Belas: Penerapan Nilai, Norma, dan Etika Perkhidmatan. Kuala Lumpur: INTAN.
7. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1994). Citra Karya: Falsafah, Nilai dan Etika dalam Perkhidmatan Awam. Kuala Lumpur: INTAN.
8. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1991). Malaysia Kita. Kuala Lumpur: Percetakan Nasional Malaysia.
9. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (2001) Pengantar Pentadbiran Awam: Paradigma Baru. Kuala Lumpur: Utusan Publications & Distributors.
10. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1993). Dasar-Dasar Pembangunan Malaysia. Kuala Lumpur: INTAN.
11. Akta Pendidikan 1996 (Pindaan 2002). Kuala Lumpur: Percetakan Nasional Malaysia.
12. Jawatankuasa Pelaksana Penubuhan Pelan Integriti Nasional & Institut Integriti
Malaysia. (2004). Pelan Integriti Malaysia: Perutusan Y. A. B. Dato’ Seri Abdullah
Haji Ahmad Badawi. Putrajaya.
13. Perintah-perintah Am Bab A hingga Bab G
14. Kerajaan Malaysia. (2002). Peraturan-peraturan Awam (Kelakuan dan Tatatertib)
(Pindaan) 2002. Perlembagaan Persekutuan. P.U. (A) 246. Kuala Lumpur : Percetakan Nasional Malaysia Berhad.
15. Maimunah Osman. (2000). Kemahiran Berkomunikasi. Kuala Lumpur: INTAN.
16. Pusat Perkembangan Kurikulum. (2001). Kepimpinan dan Pengurusan Kurikulum di Sekolah. Kuala Lumpur: PPK.
17. Surat Pekeliling Ikhtisas Kementerian Pelajaran
17.1 SPI. Bil. 3/1969 : Pakaian Guru-guru Sekolah
17.2 SPI. Bil. 9/1975 : Disiplin di Sekolah, Peraturan-peraturan Sekolah untuk Murid-murid.
17.3 SPI. Bil. 6/1985 : Peraturan Pakaian Guru di Sekolah atau Pensyarah di Maktab Perguruan, Politeknik, Lain-lain Pegawai dan Kakitangan Perkhidmatan Pelajaran di Pejabat Pelajaran
Daerah atau Bahagian, Jabatan Pelajaran Negeri dan Kementerian Pelajaran.
17.4 SPI. Bil. 3/1987 : Penyeliaan Pengajaran dan Pembelajaran.
17.5 SPI. Bil. 8/1990 : Sukatan Pelajaran dan Peruntukan Masa untuk Mata- mata Pelajaran Program KBSM bagi Sekolah Menengah Atas Mulai Tahun 1992.
17.6 SPI. Bil. 5/1999 : Larangan Terhadap Penglibatan Pegawai Perkhidmatan Pendidikan, Staf Sokongan dan Murid Sekolah dalam Kegiatan Politik Anti Kerajaan
17.7 SPI. Bil. 6/2000 : Menangani Masalah Keselamatan, Dadah, dan Gengster
17.8 SPI. Bil. 5/2001 : Batasan Kuasa Persatuan Ibu Bapa dan Guru-guru di Sekolah.
17.9 SPI. Bil. 7/2001 : Garis Panduan Guru Ketika di Sekolah
17.10 SPI. Bil. 8/2001 : Pemantapan Pengurusan Disiplin di Sekolah
17.11 SPI. Bil. 9/2001 : Penglibatan Pelajar dengan Kegiatan Negatif
18. Komputer Dalam Pendidikan, Bahagian Pendidikan Guru

Sukatan PTK DG41 (KHUSUS) TK 1

SUKATAN PEPERIKSAAN PENILAIAN TAHAP KECEKAPAN
KERTAS 701/02 : BAHAGIAN II (KOMPETENSI KHUSUS/FUNGSI) – TK1
FUNGSI PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DG41

1. Pengetahuan dan Kemahiran dalam Melaksanakan Proses Pengajaran dan Pembelajaran (P & P)
1.1 Perancangan dan Persediaan

1.1.1 Rancangan Pelajaran Tahunan
1.1.2 Rancangan Pelajaran Harian
1.1.3 Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

1.2 Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
1.2.1 Set Induksi
1.2.2 Perkembangan Pengajaran dan Pembelajaran
1.2.3 Penilaian
1.2.4 Penutup
1.2.5 Refleksi/Impak

1.3 Pengurusan Kelas
1.3.1 Organisasi kelas
1.3.2 Iklim bilik darjah
1.3.3 Sudut/ruang pembelajaran

1.4 Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
1.4.1 Pembelajaran Secara Kontekstual
1.4.2 Pembelajaran Masteri
1.4.3 Kemahiran Berfikir
1.4.4 Kecerdasan Pelbagai
1.4.5 Akses Kendiri
1.4.6 Pembelajaran Koperatif

1.5 Teknik Pengajaran dan Pembelajaran
1.5.1 Simulasi
1.5.2 Tunjuk Cara
1.5.3 Perbincangan
1.5.4 Kerja Kumpulan
1.5.5 Modul
1.5.6 Penyelesaian Masalah
1.5.7 Lawatan
1.5.8 Inkuiri dan Penemuan
1.5.9 Ekspositori/Penerangan

1.6 Kemahiran Pengajaran
1.6.1 Menyoal
1.6.2 Menerang
1.6.3 Memberi Pengukuhan
1.6.4 Mengguna Papan Tulis
1.6.5 Mengguna Variasi Rangsangan

1.7 Penggunaan Sumber dalam Pengajaran dan Pembelajaran
1.7.1 Sumber Elektronik
1.7.2 Sumber Bercetak
1.7.3 Bahan Maujud

1.8 Penekanan Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah/Kurikulum Bersepadu Sekolah Menengah (KBSR/KBSM)
1.8.1 KBSR
(i) Penggabungjalinan
(ii) Penyerapan
(iii) Pemulihan
(iv) Pengayaan
(v) Penerapan nilai murni
1.8.2 KBSM
(i) Pemerolehan Ilmu Pengetahuan
(ii) Peningkatan Daya Intelek
(iii) Pemupukan dan Penerapan Nilai
(iv) Penggunaan dan Penguasaan Bahasa Melayu
(v) Kesepaduan Antara Mata Pelajaran
(vi) Penguasaan Kemahiran Belajar

1.9 Teori Pembelajaran
1.9.1 Behaviourisme
1.9.2 Konstruktivisme
1.9.3 Kognitif

2. Pengetahuan dan Kemahiran dalam Melaksanakan Penilaian Kendalian Sekolah (PKS)
2.1 Tujuan Penilaian
2.1.1 Pelaporan pencapaian
2.1.2 Diagnostik
2.1.3 Penempatan
2.1.4 Pemilihan

2.2 Bentuk Penilaian
2.2.1 Objektif
2.2.2 Subjektif

2.3 Jenis Penilaian
2.3.1 Formatif
2.3.2 Sumatif

2.4 Kaedah Penilaian
2.4.1 Pemerhatian
2.4.2 Lisan
2.4.3 Bertulis

2.5 Langkah-langkah Melaksanakan Ujian
2.5.1 Objektif ujian
2.5.2 Jadual Spesifikasi Ujian/Jadual Penentuan Ujian
2.5.3 Pembinaan item
2.5.4 Pentadbiran ujian

2.6 Analisis Keputusan
2.7 Pelaporan
2.8 Tindakan Susulan

3. Pengetahuan dan Kemahiran dalam Pengurusan Panitia Mata Pelajaran
3.1 Tujuan Penubuhan
3.2 Struktur Organisasi
3.3 Peranan

4. Pengetahuan dan Kemahiran Melaksanakan Kegiatan Kokurikulum
(Persatuan/Kelab, Sukan, dan Permainan serta Pasukan Pakaian Seragam)
4.1 Organisasi Pengurusan Kokurikulum
4.2 Perlembagaan/Peraturan/Undang-undang
4.3 Perancangan, Penyelarasan, Pelaksanaan, Pemantauan, Pelaporan serta Penambahbaikan Program, dan Aktiviti Kokurikulum

5. Pengetahuan dan Kemahiran dalam Pembangunan Sahsiah Murid
5.1 Penerapan nilai murni
5.2 Pengawalan tingkah laku murid
5.3 Bimbingan dan kaunseling
5.4 Motivasi
5.5 Komunikasi interpersonal dan intrapersonal
6. Pengetahuan dan Kemahiran dalam Pengurusan Hal-Hal Rutin Kelas
6.1 Kehadiran murid
6.2 Kutipan yuran
6.3 Skim Pinjaman Buku Teks (SPBT)
6.4 Kesihatan murid

7. Surat Pekeliling Ikhtisas (SPI)
7.1 SPI. Bil. 1/1972 : Peraturan-peraturan (Tatatertib Sekolah) Pelajaran 1959
7.2 SPI. Bil. 1 /1985 : Penubuhan Jawatankuasa Bimbingan Pelajaran Sekolah
7.3 SPI. Bil. 4/1986 : Panitia Mata Pelajaran
7.4 SPI. Bil. 3/1987 : Penyeliaan Pengajaran Pembelajaran di dalam Kelas oleh Pengetua/Guru Besar Sekolah
7.5 SPI. Bil. 7/1995 : Tatacara Mengenakan Tindakan dan Hukuman Terhadap Pelajar-pelajar Sekolah
7.6 SPI. Bil. 3/1999 : Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
7.7 SPI. Bil. 9/2000 : Panduan Keselamatan Diri Pelajar Semasa Pengajaran Pendidikan Jasmani dan Kesihatan serta Kegiatan Kokurikulum dan Sukan di dalam dan di Luar Kawasan Sekolah
7.8 SPI. Bil.11/2002 : Penyeliaan Pengajaran dan Pembelajaran
7.9 SPI. Bil.12/2002 : Pelaksanaan Pengajaran Sains dan Matematik dalam Bahasa Inggeris di SK, SJKT, dan SM

SENARAI RUJUKAN
1. Rujukan Khusus

1.1 Akta Pendidikan 1996 (Akta 550) dan Peraturan-peraturan Pendidikan
1.2 Sukatan Pelajaran dan Huraikan Sukatan Pelajaran semasa
1.3 Bahan-bahan Sokongan Kurikulum Edaran Pusat Perkembangan Kurikulum, Kementerian Pelajaran Malaysia
1.4 Standard Kualiti Pendidikan Malaysia – Sekolah, Pernyataan Standard (SKPM 1), Jemaah Nazir Sekolah, Kementerian Pelajaran Malaysia
1.5 Standard Kualiti Pendidikan Malaysia – Sekolah, Instrumen Pemastian Standard (SKPM 2), Jemaah Nazir Sekolah, Kementerian Pelajaran Malaysia
1.6 Tatacara Pengurusan Disiplin oleh Pengetua dan Guru Besar, Bahagian Sekolah,Kementerian Pelajaran Malaysia

2. Rujukan Tambahan
2.1 Buku-buku Panduan KBSR
2.2 Buku-buku Panduan KBSM
2.3 Buku-buku Pedagogi
2.4 Buku-buku Pengurusan Sekolah
2.5 Buku-buku Panduan Kokurikulum

Sukatan PTK DG41 (UMUM) TK 1

SUKATAN PEPERIKSAAN PENILAIAN TAHAP KECEKAPAN
KERTAS 701/01 : BAHAGIAN I (KOMPETENSI UMUM) DG41 – TK1
1. Aspek Kompetensi Teras
1.1 Pengurusan Personel Perkhidmatan Awam

1.1.1 Pengetahuan tentang peraturan dan proses urusan yang berkaitan dengan pengambilan, pelantikan, kenaikan pangkat, penamatan kerja, dan persaraan
1.1.2 Pengetahuan tentang peraturan dan urusan tata kelakuan dan tindakan tatatertib
1.1.3 Pengetahuan tentang tatacara pengurusan kemudahan-kemudahan pegawai awam seperti kemudahan perjalanan pertukaran dan kursus, cuti, rumah, dan bangunan pejabat kerajaan, rawatan, dan perubatan

1.2 Pemantapan Sistem Pengurusan dan Pentadbiran Organisasi Di Sektor Awam
1.2.1 Pengetahuan tentang usaha-usaha penambahbaikan dan pemantapan sesebuah organisasi yang meliputi penambahbaikan sistem pengurusan dan pemantapan kompetensi di sektor awam. Aspek- aspek yang berkaitan adalah:
(i) PKPA Bil. 2/1991: Panduan Pengurusan Mesyuarat dan Urusan Jawatankuasa-jawatankuasa Kerajaan
(ii) PKPA Bil. 4/1991: Garis Panduan Mengenai Strategi-Strategi Peningkatan Kualiti Dalam Perkhidmatan Awam
(iii) PKPA Bil. 8/1991: Panduan Mengenai Manual dan Prosedur Kerja dan Fail Meja
(iv) PKPA Bil. 10/1991: Panduan Mengenai Peningkatan Kualiti Perkhidmatan Kaunter
(v) PKPA Bil. 3/1993: Panduan Mengenai Piagam Pelanggan

1.3 Pelaksanaan Dasar Pembangunan Negara ke Arah Pemantapan Jati Diri
1.3.1 Pengetahuan tentang tujuan, rasional, konsep, pelaksanaan, dan kesan-kesan dasar berikut yang telah dilaksanakan oleh kerajaan:
(i) Wawasan 2020
(ii) Dasar Pembangunan Nasional
(iii) Pelan Integriti Nasional (PIN)
(iv) Dasar Sosial Negara
(v) Penerapan Nilai-nilai Murni Dalam Pentadbiran

1.4 Pembangunan Diri dan Keutuhan Peribadi Melalui Amalan Penghayatan Nilai, Norma, dan Etika Murni
1.4.1 Nilai-nilai murni yang perlu diamalkan oleh kakitangan ke arah meningkatkan kualiti dan produktiviti perkhidmatan awam:
(i) Nilai-nilai utama dalam Perkhidmatan Awam
(ii) Tonggak 12
(iii) Etika Perkhidmatan Awam
(iv) Keutuhan dalam Perkhidmatan Awam

1.5 Komunikasi Berkesan ke Arah Budaya Kerja Cemerlang
1.5.1 Asas Komunikasi
(i) Definisi
(ii) Pola dan Jenis
(iii) Komunikasi Interpersonal
(iv) Halangan Komunikasi
1.5.2 Permuafakatan dalam Pendidikan
(i) PIBG
(ii) Komuniti Pendidikan
• Masyarakat setempat
• Badan Bukan Kerajaan (NGO)
• Jabatan/Agensi kerajaan

1.6 Aplikasi Asas Teknologi Maklumat
1.6.1 Kebolehan mengaplikasikan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (ICT) dalam Pengurusan Organisasi/Kerja
(i) Perisian Pemprosesan Perkataan, contoh Microsoft Word
(ii) Perisian Hamparan Elektronik (spreadsheet), contohnya Microsoft Excel
(iii) Perisian Persembahan, contohnya Microsft PowerPoint
(iv) Perisian Pelayar Web, contohnya Internet Explorer
(v) E-mel
(vi) Pengetahuan asas peralatan komputer

2. Aspek Kompetensi Profesional
2.1 Perkembangan Sistem Pendidikan Kebangsaan dari Perspektif Sejarah
2.1.1 Sejarah pendidikan negara sebelum merdeka:
(i) Laporan Barnes (1950)
(ii) Laporan Fenn-Wu (1951)
(iii) Penyata Razak (1956)

2.1.2 Sejarah pendidikan negara selepas merdeka:
(i) Ordinan Pelajaran (1957)
(ii) Penyata Rahman Talib (1961)
(iii) Laporan Jawatankuasa Kabinet Mengkaji Pelaksanaan Dasar Pelajaran (1979)

2.2 Akta Pendidikan 1996 dan Pindaan 2002 – Bahagian 4
2.2.1 Bab I − Sistem Pendidikan Kebangsaan
2.2.2 Bab II − Pendidikan Prasekolah
2.2.3 Bab III − Pendidikan Rendah
2.2.4 Bab IV − Pendidikan Menengah

2.3 Kurikulum Pendidikan Kebangsaan
2.3.1 Falsafah Pendidikan Kebangsaan
2.3.2 KBSR dan KBSM
2.3.3 Prasekolah

2.4 Sistem dan Struktur Pengurusan Pendidikan
2.4.1 Peranan Bahagian dan Jabatan Kementerian Pelajaran Malaysia
2.4.2 Peranan Pejabat Pelajaran Gabungan (PPG)/Pejabat Pelajaran Daerah (PPD) dan Jabatan Pelajaran Negeri, cawangan-cawangan Bahagian Kementerian Pelajaran di negeri (contoh: Jemaah Nazir Sekolah, Pusat Sumber Pendidikan Negeri (PSPN), Pusat Kegiatan Guru (PKG)

2.5 Pengurusan Sekolah
2.5.1 Pengurusan Kurikulum
2.5.2 Pengurusan Kokurikulum
2.5.3 Pengurusan Hal Ehwal Murid
2.5.4 Pengurusan Pentadbiran Sekolah

2.6 Nilai dan Sikap
2.6.1Pengetahuan dan pengamalan nilai dan sikap dalam Etika Profesion Perguruan:
(i) Tanggungjawab terhadap pelajar
(ii) Tanggungjawab terhadap ibu bapa
(iii) Tanggungjawab terhadap masyarakat dan negara
(iv) Tanggungjawab terhadap rakan sejawat dan profesion perguruan

2.7 Isu-isu Semasa dalam Pendidikan
2.7.1 Perkembangan semasa dalam pendidikan:
(i) Pengajaran dan Pembelajaran Sains dan Matematik Dalam Bahasa Inggeris (PPSMI)
(ii) Dasar 60:40
(iii) Disiplin murid
(iv) Penguasaan 3M (Membaca, Menulis, Mengira)
(v) Memperkasa Sekolah Kebangsaan

SENARAI RUJUKAN
1. Ahmad Atory Hussain. (2000). Analisis Dasar Awam. Kuala Lumpur: Utusan Publication.
2. Ahmad Sarji bin Abdul Hamid. (1994) Wawasan Pentadbiran Awam Malaysia. Kuala Lumpur: Institut Tadbiran Awam Malaysia.
3. Bahagian Perancangan dan Penyelidikan Pendidikan. (2001). Pembangunan Pendidikan 2001-2010. Kuala Lumpur: Kementerian Pendidikan Malaysia.
4. Kementerian Pendidikan Malaysia. (2003 dan terkini). Laporan Tahunan Kementerian
Pendidikan Malaysia 2001. Kuala Lumpur: AG Grafik Sdn. Bhd.
5. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1991). Nilai dan Etika Dalam Perkhidmatan Awam.
Kuala Lumpur: INTAN.
6. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1992). Tonggak Dua Belas: Penerapan Nilai,
Norma, dan Etika Perkhidmatan. Kuala Lumpur: INTAN.
7. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1994). Citra Karya: Falsafah, Nilai dan Etika
dalam Perkhidmatan Awam. Kuala Lumpur: INTAN.
8. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1991). Malaysia Kita. Kuala Lumpur: Percetakan Nasional Malaysia.
9. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (2001) Pengantar Pentadbiran Awam: Paradigma Baru. Kuala Lumpur: Utusan Publications & Distributors.
10. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1993). Dasar-Dasar Pembangunan Malaysia.
Kuala Lumpur: INTAN.
11. Akta Pendidikan 1996 (Pindaan 2002). Kuala Lumpur: Percetakan Nasional Malaysia.
12. Jawatankuasa Pelaksana Penubuhan Pelan Integriti Nasional & Institut Integriti
Malaysia. (2004). Pelan Integriti Malaysia: Perutusan Y. A. B. Dato’ Seri Abdullah
Haji Ahmad Badawi. Putrajaya.
13. Perintah-perintah Am Bab A hingga Bab G
14. Kerajaan Malaysia. (2002). Peraturan-peraturan Awam (Kelakuan dan Tatatertib)
(Pindaan) 2002. Perlembagaan Persekutuan. P.U. (A) 246. Kuala Lumpur : Percetakan Nasional Malaysia Berhad.
15. Maimunah Osman. (2000). Kemahiran Berkomunikasi. Kuala Lumpur: INTAN.
16. Pusat Perkembangan Kurikulum. (2001). Kepimpinan dan Pengurusan Kurikulum di Sekolah. Kuala Lumpur: PPK.

17. Surat Pekeliling Ikhtisas Kementerian Pelajaran
17.1 SPI. Bil. 3/1969 : Pakaian Guru-guru Sekolah
17.2 SPI. Bil. 9/1975 : Disiplin di Sekolah, Peraturan-peraturan Sekolah untuk Murid-murid.
17.3 SPI. Bil. 6/1985 : Peraturan Pakaian Guru di Sekolah atau Pensyarah di Maktab Perguruan, Politeknik, Lain-lain Pegawai dan Kakitangan Perkhidmatan Pelajaran di Pejabat Pelajaran Daerah atau Bahagian, Jabatan Pelajaran Negeri dan Kementerian Pelajaran.
17.4 SPI. Bil. 3/1987 : Penyeliaan Pengajaran dan Pembelajaran.
17.5 SPI. Bil. 8/1990 : Sukatan Pelajaran dan Peruntukan Masa untuk Mata- mata Pelajaran Program KBSM bagi Sekolah Menengah Atas Mulai Tahun 1992.
17.6 SPI. Bil. 5/1999 : Larangan Terhadap Penglibatan Pegawai Perkhidmatan Pendidikan, Staf Sokongan dan Murid Sekolah dalam Kegiatan Politik Anti Kerajaan
17.7 SPI. Bil. 6/2000 : Menangani Masalah Keselamatan, Dadah, dan Gengster
17.8 SPI. Bil. 5/2001 : Batasan Kuasa Persatuan Ibu Bapa dan Guru-guru di Sekolah.
17.9 SPI. Bil. 7/2001 : Garis Panduan Guru Ketika di Sekolah
17.10 SPI. Bil. 8/2001 : Pemantapan Pengurusan Disiplin di Sekolah
17.11 SPI. Bil. 9/2001 : Penglibatan Pelajar dengan Kegiatan Negatif
18. Komputer Dalam Pendidikan, Bahagian Pendidikan Guru. Fajar Bakti. DG41 (UMUM) TK 1

Sukatan PTK 2009 DG44 (KHUSUS)

SUKATAN PTK 2009 DG44 (KHUSUS)
SUKATAN PEPERIKSAAN PENILAIAN TAHAP KECEKAPAN
KERTAS 703/02 : BAHAGIAN II (KOMPETENSI KHUSUS/FUNGSI)
FUNGSI PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DG44-TK 3


1. Pengaplikasian Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Proses Pengajaran dan Pembelajaran (P & P)

1.1 Perancangan dan Persediaan
1.1.1 Rancangan Pelajaran Tahunan
1.1.2 Rancangan Pelajaran Harian
1.1.3 Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

1.2 Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
1.2.1 Set Induksi
1.2.2 Perkembangan Pengajaran dan Pembelajaran
1.2.3 Penilaian
1.2.4 Penutup
1.2.5 Refleksi/Impak

1.3 Pengurusan Kelas
1.3.1 Organisasi kelas
1.3.2 Iklim bilik darjah
1.3.3 Sudut/ruang pembelajaran

1.4 Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
1.4.1 Pembelajaran secara Kontekstual
1.4.2 Pembelajaran Masteri
1.4.3 Kemahiran Berfikir
1.4.4 Kecerdasan Pelbagai
1.4.5 Akses Kendiri
1.4.6 Pembelajaran Koperatif

1.5 Teknik Pengajaran dan Pembelajaran
1.5.1 Simulasi
1.5.2 Tunjuk Cara
1.5.3 Perbincangan
1.5.4 Kerja Kumpulan
1.5.5 Modul
1.5.6 Penyelesaian Masalah
1.5.7 Lawatan
1.5.8 Inkuiri dan Penemuan
1.5.9 Ekspositori / Penerangan

1.6 Kemahiran Pengajaran
1.6.1 Menyoal
1.6.2 Menerang
1.6.3 Memberi Pengukuhan
1.6.4 Mengguna Papan Tulis
1.6.5 Mengguna Variasi Rangsangan

1.7 Penggunaan Sumber dalam Pengajaran dan Pembelajaran
1.7.1 Sumber Elektronik
1.7.2 Sumber Bercetak
1.7.3 Bahan Maujud

1.8 Penekanan Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah/Kurikulum Bersepadu
Sekolah Menengah (KBSR/KBSM)


1.8.1 KBSR

(i) Penggabungjalinan
(ii) Penyerapan
(iii) Pemulihan
(iv) Pengayaan
(v) Penerapan Nilai Murni
1.8.2 KBSM
(i) Pemerolehan Ilmu Pengetahuan
(ii) Peningkatan Daya Intelek
(iii) Pemupukan dan Penerapan Nilai
(iv) Penggunaan dan Penguasaan Bahasa Melayu
(v) Kesepaduan Antara Mata Pelajaran
(vi) Penguasaan Kemahiran Belajar

1.9 Teori Pembelajaran
1.9.1 Behaviourisme
1.9.2 Konstruktivisme
1.9.3 Kognitif

2. Pengaplikasian Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Penilaian Kendalian Sekolah (PKS)

2.1 Tujuan Penilaian
2.1.1 Pelaporan pencapaian
2.1.2 Diagnostik
2.1.3 Penempatan
2.1.4 Pemilihan

2.2 Bentuk Penilaian
2.2.1 Objektif
2.2.2 Subjektif

2.3 Jenis Penilaian
2.3.1 Formatif
2.3.2 Sumatif

2.4 Kaedah Penilaian
2.4.1 Pemerhatian
2.4.2 Lisan
2.4.3 Bertulis

2.5 Langkah-langkah Melaksanakan Ujian
2.5.1 Objektif Ujian
2.5.2 Jadual Spesifikasi Ujian/Jadual Penentuan Ujian
2.5.3 Pembinaan item
2.5.4 Pentadbiran Ujian
2.6 Analisis Keputusan
2.7 Pelaporan
2.8 Tindakan Susulan

3. Pengaplikasian Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Pengurusan Panitia Mata Pelajaran
3.1 Tujuan Penubuhan
3.2 Struktur Organisasi
3.3 Peranan

4. Pengaplikasian Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Kegiatan Kokurikulum
(Persatuan/Kelab, Sukan, dan Permainan serta Pasukan Pakaian Seragam)
4.1 Organisasi Pengurusan Kokurikulum
4.2 Perlembagaan/Peraturan/Undang-undang
4.3 Perancangan, Penyelarasan, Pelaksanaan, Pemantauan, Pelaporan serta
Penambahbaikan Program, dan Aktiviti Kokurikulum

5. Pengaplikasian Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Pembangunan Sahsiah Murid
5.1 Penerapan nilai murni
5.2 Pengawalan tingkah laku murid
5.3 Bimbingan dan kaunseling
5.4 Motivasi
5.5 Komunikasi interpersonal dan intrapersonal

6. Pengaplikasian Pengetahuan dan Kemahiran Mengurus serta Memimpin Pengurusan Hal-hal Rutin Kelas
6.1 Kehadiran murid
6.2 Kutipan yuran
6.3 Skim Pinjaman Buku Teks (SPBT)
6.4 Kesihatan murid

7. Pengaplikasian Surat Pekeliling Ikhtisas (SPI)
7.1 SPI. Bil. 1/1972 : Peraturan-peraturan (Tatatertib Sekolah) Pelajaran 1959
7.2 SPI. Bil. 1 /1985 : Penubuhan Jawatankuasa Bimbingan Pelajaran Sekolah
7.3 SPI. Bil. 4/1986 : Panitia Mata Pelajaran
7.4 SPI. Bil. 3/1987 : Penyeliaan Pengajaran Pembelajaran di dalam Kelas oleh Pengetua/Guru Besar Sekolah
7.5 SPI. Bil. 7/1995 : Tatacara Mengenakan Tindakan dan Hukuman Terhadap Pelajar-pelajar Sekolah
7.6 SPI. Bil. 3/1999 : Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
7.7 SPI. Bil. 9/2000 : Panduan Keselamatan Diri Pelajar Semasa Pengajaran Pendidikan Jasmani dan Kesihatan serta Kegiatan Kokurikulum dan Sukan di dalam dan di Luar Kawasan Sekolah
7.8 SPI Bil.10/2001 : Semua Guru Adalah Guru Displin.
7.9 SPI. Bil.11/2002 : Penyeliaan Pengajaran dan Pembelajaran
7.10 SPI. Bil.12/2002 : Pelaksanaan Pengajaran Sains dan Matematik dalam Bahasa Inggeris di SK, SJKT, dan SM
7.11 SPI Bil.9/2003 : Pelaksanaan Sistem Laporan Adab Belajar (Lab) Murid –Murid Sekolah Rendah Dan Menengah.
7.12 SPI Bil.5/2003 : Dasar Penggunaan Media Dan Teknologi Dalam Pengajaran Dan embelajaran.

SENARAI RUJUKAN
1. Rujukan Khusus
1.1 Akta Pendidikan 1996 (Akta 550) dan Peraturan-peraturan Pendidikan
1.2 Sukatan Pelajaran dan Huraikan Sukatan Pelajaran semasa
1.3 Bahan-bahan Sokongan Kurikulum Edaran Pusat Perkembangan Kurikulum, Kementerian Pelajaran Malaysia
1.4 Standard Kualiti Pendidikan Malaysia – Sekolah, Pernyataan Standard (SKPM 1), Jemaah Nazir Sekolah, Kementerian Pelajaran Malaysia
1.5 Standard Kualiti Pendidikan Malaysia – Sekolah, Instrumen Pemastian Standard
(SKPM 2), Jemaah Nazir Sekolah, Kementerian Pelajaran Malaysia
1.6 Tatacara Pengurusan Disiplin oleh Pengetua dan Guru Besar, Bahagian Sekolah, Kementerian Pelajaran Malaysia

2. Rujukan Tambahan
2.1 Buku-buku Panduan KBSR
2.2 Buku-buku Panduan KBSM
2.3 Buku-buku Pedagogi
2.4 Buku-buku Pengurusan Sekolah
2.5 Buku-Buku Panduan Kokurikulum

Sukatan PTK 2009 DG44 (UMUM)

Sukatan PTK 2009 DG44

SUKATAN PEPERIKSAAN PENILAIAN TAHAP KECEKAPAN
BAHAGIAN I (KOMPETENSI UMUM)
DG44 703/01
1. Aspek Kompetensi Teras
1.1 Tatakelakuan dan Sahsiah Guru Sebagai Penjawat Awam
Pengaplikasian tatakelakuan dan sahsiah penjawat awam berdasarkan:
(i) Etika Perkhidmatan Awam
(ii) Etika Profesion Keguruan
(iii) Standard Guru Malaysia
(iv) Pelan Integriti Nasional
(v) Tonggak 12
(vi) Rukun Negara
(vii) Piagam Pelanggan
(viii) Tadbir Urus Terbaik
(ix) Peraturan-peraturan Pegawai Awam (Kelakuan dan Tatatertib) 1993

1.2 Pengurusan Personel Perkhidmatan Awam
1.2.1 Pengaplikasian peraturan dan proses urusan yang berkaitandengan pengambilan, pelantikan, kenaikan pangkat, penamatan kerja, dan persaraan
1.2.2 Pengaplikasian peraturan dan urusan penilaian kualiti perkhidmatan: LNPT dan PTK
1.2.3 Pengaplikasian peraturan dan urusan tata kelakuan dan tindakan tatatertib
1.2.4 Pengaplikasian tatacara pengurusan kemudahan-kemudahan pegawai awam seperti kemudahan perjalanan pertukaran dan kursus, cuti, rumah, dan bangunan pejabat kerajaan, elaun, rawatan, dan perubatan

1.3 Pelaksanaan Dasar Pembangunan Negara ke Arah Pemantapan Jati Diri
1.3.1 Pengaplikasian pelaksanaan dasar berikut:
(i) Wawasan 2020
(ii) Dasar Pembangunan Nasional
(iii) Pelan Integriti Nasional (PIN)
(iv) Dasar Sosial Negara
(v) Penerapan Nilai-nilai Murni Dalam Pentadbiran

1.4 Pengurusan Kewangan Am
Pengaplikasian Peraturan Dan Tatacara Pengurusan Kewangan Am berhubung dengan elaun-elaun dan kemudahan dalam perkhidmatan

1.5 Komunikasi Berkesan ke Arah Budaya Kerja Cemerlang
1.5.1 Pengaplikasian permuafakatan dalam Pendidikan
(i) PIBG
(ii) Komuniti Pendidikan
• Masyarakat setempat
• Badan Bukan Kerajaan (NGO)
• Jabatan/Agensi kerajaan
(iii) Perkongsian Bijak (Smart Partnership)

2. Aspek Kompetensi Profesional
2.1 Akta Pendidikan 1996 dan Pindaan 2002 – Bahagian 4
Bab I − Sistem Pendidikan Kebangsaan
Bab II − Pendidikan Prasekolah
Bab III − Pendidikan Rendah
Bab IV − Pendidikan Menengah

2.2 Kurikulum Pendidikan Kebangsaan
2.2.1 Falsafah Pendidikan Kebangsaan
2.2.2 KBSR dan KBSM

2.3 Dasar Pembangunan Nasional dan Kaitannya dengan Perkembangan Pendidikan
Pengaplikasian pengetahuan dalam merancang, melaksana, memimpin, memantau dan menilai pelaksanaan program/aktiviti yang berkaitan dengan pencapaian Dasar Pembangunan Nasional:
(i) Wawasan 2020;
(ii) Rangka Rancangan Jangka Panjang Ketiga;
(iii) Rancangan Pembangunan Malaysia Lima Tahun (RMK semasa);
(iv) Pelan Integrasi Nasional;
(v) Belanjawan Negara untuk sektor pendidikan tahun semasa;

2.4 Dasar Pendidikan Kebangsaan
Pengaplikasian pengetahuan dalam merancang, melaksana, memimpin, memantau dan menilai pelaksanaan dasar serta program/aktiviti bagi merealisasikan Dasar Pendidikan Kebangsaan berpandukan:
(i) Sejarah Pendidikan Kebangsaan
(ii) Akta Pendidikan 1996 (Akta 550) dan Peraturan-peraturan pendidikan yang diperbuat di bawah;
(iii) Surat Pekeliling Ikhtisas yang dikeluarkan oleh Kementerian Pelajaran;
(iv) Syarat Pekeliling yang dikeluarkan oleh Jabatan Perkhidmatan Awam berkaitan Perkhidmatan Pendidikan dan Perkhidmatan Awam;
(v) Dasar Pembangunan Pendidikan 2001-2010;
(vi) Pelan Induk Pembangunan Pendidikan 2006-2010;
(vii) Hala Tuju Kementerian Pelajaran;
(viii) Malaysia Pusat Kecemerlangan Pendidikan;

SENARAI RUJUKAN
1. Ahmad Atory Hussain. (2000). Analisis Dasar Awam. Kuala Lumpur: Utusan Publication.
2. Ahmad Sarji bin Abdul Hamid. (1994) Wawasan Pentadbiran Awam Malaysia. Kuala Lumpur: Institut Tadbiran Awam Malaysia.
3. Akta Pendidikan 1996 (Pindaan 2002). Kuala Lumpur: Percetakan Nasional Malaysia.
4. Bahagian Perancangan dan Penyelidikan Pendidikan. (2001). Pembangunan Pendidikan 2001-2010. Kuala Lumpur: Kementerian Pendidikan Malaysia.
5. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1991). Malaysia Kita. Kuala Lumpur: Percetakan Nasional Malaysia.
6. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1991). Nilai dan Etika Dalam Perkhidmatan Awam. Kuala Lumpur: INTAN.
7. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1992). Tonggak Dua Belas: Penerapan Nilai, Norma, dan Etika Perkhidmatan. Kuala Lumpur: INTAN.
8. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1993). Dasar-Dasar Pembangunan Malaysia. Kuala Lumpur: INTAN.
9. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (1994). Citra Karya: Falsafah, Nilai dan Etika dalam Perkhidmatan Awam. Kuala Lumpur: INTAN.
10. Institut Tadbiran Awam Malaysia. (2001) Pengantar Pentadbiran Awam: Paradigma Baru. Kuala Lumpur: Utusan Publications & Distributors.
11. Jawatankuasa Pelaksana Penubuhan Pelan Integriti Nasional & Institut Integriti Malaysia. (2004). Pelan Integriti Malaysia: Perutusan Y. A. B. Dato’ Seri Abdullah Haji Ahmad Badawi. Putrajaya.
12. Kementerian Pendidikan Malaysia. (2003 dan terkini). Laporan Tahunan Kementerian Pendidikan Malaysia 2001. Kuala Lumpur: AG Grafik Sdn. Bhd.
13. Kerajaan Malaysia. (2002). Peraturan-peraturan Awam (Kelakuan dan Tatatertib) (Pindaan) 2002. Perlembagaan Persekutuan. P.U. (A) 246. Kuala Lumpur : Percetakan Nasional Malaysia Berhad.
14. Komputer Dalam Pendidikan, Bahagian Pendidikan Guru.
15. Maimunah Osman. (2000). Kemahiran Berkomunikasi. Kuala Lumpur: INTAN.
16. Pekeliling Perbendaharaan Bil. 5 Tahun 2007: Tatacara Aset Alih Kerajaan-Pelupusan
17. Perintah-perintah Am Bab A hingga Bab G
18. Pusat Perkembangan Kurikulum. (!992). Buku Penerangan Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.
19. Pusat Perkembangan Kurikulum. (!992). Buku Penerangan Kurikulum Bersepadu Sekolah Menengah. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.
20. Pusat Perkembangan Kurikulum. (2001). Kepimpinan dan Pengurusan Kurikulum di Sekolah. Kuala Lumpur: PPK.
21. Pusat Perkembangan Kurikulum. (2002). Falsafah Pendidikan Kebangsaan, Matlamat dan Misi. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.
22. Surat Pekeliling Ikhtisas Kementerian Pelajaran
22.1 SPI. Bil. 3/1969 : Pakaian Guru-guru Sekolah
22.2 SPI. Bil. 9/1975 : Disiplin di Sekolah, Peraturan-peraturan Sekolah untuk Murid-murid.
22.3 SPI. Bil. 6/1985 : Peraturan Pakaian Guru di Sekolah atau Pensyarah di Maktab Perguruan, Politeknik, Lain-lain Pegawai dan Kakitangan Perkhidmatan Pelajaran di Pejabat Pelajaran Daerah atau Bahagian, Jabatan Pelajaran Negeri dan Kementerian Pelajaran.
22.4 SPI. Bil. 3/1987 : Penyeliaan Pengajaran dan Pembelajaran.
22.5 SPI. Bil. 8/1990 : Sukatan Pelajaran dan Peruntukan Masa untuk Mata- mata Pelajaran Program KBSM bagi Sekolah Menengah Atas Mulai Tahun 1992.
22.6 SPI. Bil. 5/1999 : Larangan Terhadap Penglibatan Pegawai Perkhidmatan
Pendidikan, Staf Sokongan dan Murid Sekolah dalam Kegiatan Politik Anti Kerajaan
22.7 SPI. Bil. 6/2000 : Menangani Masalah Keselamatan, Dadah, dan Gengster
22.8 SPI. Bil. 16/2000 : Salah Laku Memasukkan Unsur Politik Dalam Soalan Peperiksaan / Ujian Di Sekolah Dan Perbuatan
Menghasut / Meracuni Fikiran Pelajar Membenci Kerajaan
22.8 SPI. Bil. 5/2001 : Batasan Kuasa Persatuan Ibu Bapa dan Guru-guru di Sekolah.
22.9 SPI. Bil. 7/2001 : Garis Panduan Guru Ketika di Sekolah
22.10 SPI. Bil. 8/2001 : Pemantapan Pengurusan Disiplin di Sekolah
22.11 SPI. Bil. 9/2001 : Penglibatan Pelajar dengan Kegiatan Negatif
22.12 SPI. Bil.10/2001 : Semua Guru Adalah Guru Displin.
22.13 SPI. Bil.9/2003 : Pelaksanaan Sistem Laporan Adab Belajar (Lab) Murid – Murid Sekolah Rendah Dan Menengah.
22.14 SPI. Bil.5/2003 : Dasar Penggunaan Media Dan Teknologi Dalam Pengajaran Dan Pembelajaran.

Wednesday, September 9, 2009

Ulangkaji PTK

Kepada semua warga pendidik,

Tujuan saya memulakan blog ini adalah untuk kita semua bersama-sama mengulangkaji PTK dan komen tuan-tuan dan puan-puan adalah dialu-alukan. Sekiranya terdapat maklumat yang terkini daripada apa yang disiarkan dalam blog ini, sila maklumkan kepada saya melalui komen anda.

Sekian, terima kasih.

Adeline